Doba covidová, doba (ne)lidská?

Že svět „po covidu“ je jiný, než byl „před covidem“, je zřejmé dnes a denně.

Změnilo se mnoho, změnil se přístup společnosti k lidem, přístup lidí ke společnosti. Mění se vztah lidí k lidem navzájem. Někteří lidé se rozdělili do skupin, někteří se zavřeli před ostatníma doma či v jiných úkrytech.

Komunikace je to, co se změnilo snad nejvýrazněji. V širším slova smyslu, způsob setkávání. Mraky kurzů, školení, porad, besed, kroužků, zájmových společenství je náhle ON-LINE.
V případě bruslí, od těch „botiček se čtyřmi kolečky, co se přišněrovaly pod tenisky, je přechod k současným „onlajnům“ jednoznačně přínosem. On-line komunikace mezi živými lidmi, to je jiné kafe… Zkuste poplácat kamarády po rameni, nebo přičichnout k vůni, která zůstala po blízké osobě, když jste se potkali skrze monitor nebo displej mobilu :)

Mnohým tento způsob komunikace vyhovuje. Dovoluje zůstat v ulitě, nedotknutelný a nepoznán, je zde možnost kdykoliv zaklapnout víko notebooku a jít dál jako vítěz, jako by se nic nestalo.
Ale ono se stalo! Stalo se to, že tento způsob komunikace odlidšťuje, vzdaluje, převádí lidskou bytost na bajty a pixely a hrne ji skrze dráty a wifiny již jako anonymní shluk informací kamsi za horizonty :(

Může to být ulehčující prostředí pro nácvik zvládání složitých společenských či vztahových situací, když nejde o kontakt „na tělo“. Zároveň však ztrácí tuto osobní dimenzi, osobní vibraci, šestý smysl intuice tam, kde chceme nebo toužíme, aby kontakt osobní byl.

Kategorie 50+, do které patříme i já s Aničkou, se většinou cítí lépe v prostředí, kterému jsme přivykli za dlouhá léta – setkávání tváří v tvář, tak, aby byl patrný jak úsměv na tváři, tak i „něco“ kolujícího za ním :)
To je také důvod, proč jsme nenásledovali vlnu zoom konferencí a besed, proč stále upřednostňujeme osobní setkávání. Jistě, případnou konkrétní jednotlivost je žádoucí a efektivní probrat po telefonu či na Skype, avšak dlouhodobý kontakt, nahození a udržení motivace, rozsáhlejší poradenství, konkrétní ukázky, ochutnávky atd., to vše se nám daří lépe „face to face“, tj. sedíce u jednoho stolu :)

Jestli i vy zůstáváte fanoušky plného kontaktu, a ten virtuální si sem tam přidáte pro zpestření, jste s námi na jedné vlně a rádi vás přivítáme, ať u Aničky ve výživovém studiu, u mne na koučinku, nebo na některé z veřejných akcí či na Akademii třetího věku :)

Martin & Anička

Místo pro váš názor:

z IP 62.209.230.*** | 25.11.2021 14:02
vy jste fakt debil

Rychlý kontakt

Květná 681/8
742 35 Odry

annabrazdilova@email.cz

+420 604 845 023

www.centrum3p.cz

www.facebook.com

ahojrobotetajny kod je