3P ➙ Proč trojboj opravdu funguje?

Trojúhelník je nejstabilnější oporou.

Jízda na kole již vyžaduje udržování rovnováhy, pravda, po dostatečném tréninku to jde zvládne i náš vnitřní autopilot – ale pozor, jen dokud nenajedeme do těžšího terénu, pak opět musíme řízení věnovat plnou pozornost.
Jízda na jednokolce je už záležitostí cirkusových borců a jim podobných expertů :)
Oproti tomu na trojkolce dokáže rejdit i malé dítě, nestarajíce se o rovnováhu, postačí ohlídat, aby nevjelo na příliš prudký sklon.

Lidé k nám chodí většinou z důvodu, že chtějí něco změnit. Vezmeme si jako příklad to nejčastější ➙ snížit váhu a zlepšit kondici.

Představme si, že náš záměr stojí na třech oporách:
P O H Y B
P O T R A V A
P S Y C H I K A
Je tomu opravdu tak?

Pohyb, bezesporu, potřebujeme.
Jednak pro samotnou kondici. V přírodě vše, co se nepoužívá, atrofuje (slábne a posléze odumírá). To platí bez výjimky (!)
Pohyb je důležitý i pro trávení, perilstatiku (správnou činnost střev) a tedy nepřímo posiluje druhou oporu – Potravu.
Pohyb je zásadní i pro duševní pohodu, rozvíří, provětrá „zatuchlá zákoutí“ mysli a přináší radost, je nezbytný pro zdravou třetí oporu – Psychiku.

Přirozený pohyb lze forsírovat cvičebními pomůckami. Například Rolletic, který používáme, umožňuje rozhýbat problémové partie a zatuhlá místa, včetně tukových, kde je metabolizmus nejpomalejší a kam tělo ukládá nezpracované odpady. Rolletic je výhodná alternativa i pro ty, kdo nemají z nějakého důvodu (čas, zdravotní omezení) dostatek pohybu, protože půlhodina fyzicky nenáročného cvičení nahradí několik nachozených kilometrů.

Potrava je nezbytná, pokud nepatříte mezi pár šťastlivců, jimž stačí prána :)
Bez (správné) výživy jednoduše chátráme, tak jako vše ve známém vesmíru… Je již mnoho napsáno o tom, co je či není správné, a ohledně zdravé výživy se vede mnoho diskuzí i sporů. Jeden univerzální, „zaručený“ recept zatím nalezen nebyl, je více směrů a přístupů, tak jako je více etnik a klimatických pásů, a každému je vlastní to jejich, místní.

Anička se cílevědomě výživou zabývá přes třicet let, pomohla nejprve sobě, pak druhým, a její zkušenosti vyústily v systém, který se v našich středoevropských podmínkách a pro našince dlouhodobě osvědčil :)

Potrava je rovněž nutná pro energii k pohybu, když jsme se silami na dně, prostě to dál nejde…

Potrava, přiznejme si to, hóóódně dokáže ovlivnit naši náladu, stačí si dát oblíbenou zmrzlinu, zúčastnit se dobrého hodokvasu a případná depka je rázem kdesi za horami :) Problém je, když se depku snažíme zahánět hodokvasem systematicky ;) , ale to již jsme u třetí opory:

Psychika je nadstavbou, zastřešující výše uvedené! Pokud ta hapruje, zbylé dvě opory po čase zaručeně klesnou…

Psychika ovlivňuje nejen trávení, ale i samotnou chuť k jídlu.

Psychika stejně tak ovlivňuje pohyb, ona je rozhodujícím faktorem, zda se vznáším či ploužím u země.

Zdravá psychika je téma na mnoho přednášek a knih, omezme se na pár slov k našemu tématu žádoucí změny. Pevná opora znamená mít jasný záměr, jasné bonusy z něj plynoucí, a jasno i v tom, jaké překážky mne mohou na cestě potkat a jak s nimi naložím. Opřít se mohu i o osvědčené postupy a zkušenosti těch, kdo cestou změny přede mnou prošli zdárně až do jejího konce.
Co je vlastně konec změny? Když jsem natolik zakotven v nových návycích, v novém pohledu na sebe/situaci/svět, že nemám nutkání se vrátit ke starému způsobu fungování.

Martin se našel ve „vylepšování svého já“, přehrávání starých myšlenkových vzorců novými. Ty staré většinou vznikly před mnoha lety, zejména v dětství, a dnes již nejsou aktuální. Přesto však stále působí, a co hůře, podvědomě, pod-vědomím, jinými slovy, nejsme si jich ani vědomi, nevidíme je (!) a přesto tahají za nitky naší loutky.
Jednou ze skvělých technik, jak tyto zkameněliny objevit a následně nahradit novými způsoby jednání, je koučink. Hlavním přínosem je fakt, že s pomocí koučinku člověk objevuje vlastní skryté zdroje a pravdu, nikoli cizí načtené znalosti. Je to jako mateřské mléko oproti Sunaru ➙ jedná se o svou vlastní mateřskou moudrost, nikoliv o sterilizované homogenizované řešení v Tetrapacku zakoupené v supermarketu :)

Potýkáte-li se, zejména opakovaně, s něčím, co chcete změnit, ale „ono“ se to po čase stále vrací do starých kolejí – zajděte. Podíváme se společně na možnosti, jak uspět!

Martin & Anička

Místo pro váš názor:

Rychlý kontakt

Květná 681/8
742 35 Odry

annabrazdilova@email.cz

+420 604 845 023

www.centrum3p.cz

www.facebook.com

ahojrobotetajny kod je